Yunan Adalarının Gözdesi Sakız Adası

Yunan Adalarının Gözdesi Sakız Adası

Mavi ve beyazın mükemmel bir uyumu olan Sakız Adası sadece deniz turizmi değil kültür turizmi açısında da tercih edilen rotalardadır. Sakız Adası turları farklı amaçlara yönelik olarak düzenlenmiştir. Dilerseniz bir kültür turu kapsamında dilerseniz deniz turizmi kapsamında tercih edebilirsiniz. Kültürel anlamda tercih edeceğiniz Sakız adası turu adanın önemli tarihi yapılarına yönelik olarak düzenlenmektedir. Sakız adası Ortaçağ döneminde kalan köyleri ile kültür aşıkları için önemli bir destinasyon olma özelliğine sahiptir. Ada tarih boyunca çok sayıda farklı milletin egemenliğinde kaldığı için farklı medeniyetlere ait tarihi eserleri görmeniz mümkündür.

Kos

Kos

Ada köylerinde olan Pyrgi Çeşme Sakız feribot yolculuğu sonrasında en çok tercih edilen noktadır. Pyrgi köyü adanın güneyinde bulunan korsanlara karşı koruma sağlamak için evlerin bir set olarak inşa edildiği bir köydür. Evlerin kapı ve pencereleri koruma amacı gütmesi nedeniyle sadece iç sokağa bakacak şekilde dizayn edilmiştir. Pyrgi köyü aynı zamanda mozaik binan süslemeleri ile çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Bu benzersiz süslemeler köye ayrı bir görsellik kazandırmıştır. Pyrgi köyünün meydanı ise özellikle festival zamanında çok renkli görüntülere sahne olur.

Odessa

Odessa

Ada merkezinden ortalama 40 kilometre uzaklıkta bulunan Mesta köyü ise gene ortaçağ dönemine ilgi duyan turistlerin mutlaka uğradığı köylerden biridir. Günümüzde Sakız Adasına nasıl gidilir sorusunun en iyi yolu Çeşme Sakız güzergahını izlemek ve sonrasında en iyi korunan Ortaçağ köylerinden biri olan Mesta köyünde hala içinde yaşam süren evlerin inşası 14. Yüzyıla dayanmaktadır. Köye sadece iki kapıdan giriş yapılabilir ve gene korsanlardan korunmak amaçlı labirent düzeninde inşa edilmiştir.Bu sayede tarih boyunca köye saldıran korsanların yollarını kaybetmesi hedeflenmiştir.Mesta köyü hediyelik eşya satan yerel dükkanlar açısından da zengin olarak nitelendirilebilir.

Beğen  
Yazar